İş Modellerimizle Kalıpları Yıkıyoruz

İş Modellerimizle Kalıpları Yıkıyoruz

İş Modellerimizle Kalıpları Yıkıyoruz

TurkishBank Group, Türkiye’nin yanı sıra Kıbrıs ve İngiltere’de yüzyılı aşkın süredir hizmet veriyor. Kuruluş, geçen yıl International Banker’dan ‘En İnovatif Banka’ ödülünü alarak adından söz ettirdi. “İnovatif olmak ve ödül almak heyecan verici” diyen TurkishBank Group’un Grup İcra Direktörü Erhan Raif ile ödül ve genel stratejilerini konuştuk.

TurkishBank Group, Kıbrıs kökenli, halen Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere’de faaliyet gösteren 121 yıllık bir finansal hizmetler grubu. Grup şu anda İngiltere, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren dört banka, bir aracı kurum, bir sigorta şirketi ve yeni bir dijital teknoloji şirketinden oluşmaktadır.

Önemli bir nokta olarak TurkishBank UK İngiltere’de yarım asıra yakın (48 yıldır) faaliyet gösteren tek Türk sermayeli banka olarak 300’den fazla bankadan tüm ödeme sistemlerine üye olan ve ‘Clearing Bank” unvanına sahip 18 bankadan biridir.

TurkishBank Group olarak niteliğe odaklanmak, yaptığımız her işi “iyi” yapmak gibi bir alışkanlığımız, refleksimiz var. Yaptığımız her işi iyi yapmak, bunun seçilmiş müşterilerimiz tarafından teveccüh görmesi aslında bizim için en büyük ödül. İyi olan şeyler de mutlaka farkediliyor. 2021 yılında aldığımız inovasyon ödülü gibi. Bu ödülün en keyifli yanları; herhangi bir ödül başvurusu yapmadan aday gösterilmiş olmamız ve tabiki ödülü veren kuruluşun ve diğer ödül kazanan kurumların yüksek itibarları.

Yeni sosyal ajandamız

Global ve yerel anlamda da tabi ki en çok ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) çerçevesindeki ödülleri çok önemsiyoruz. İşimizi yürütme şeklimize dönüşmüş iyi bir ESG kültürüyle çalışıyoruz. Grubumuzun sosyal ajandasında İklim Değişikliği, İş Dünyasında Kadınlar, Genç Girişimcilik, Dijital Dönüşüm ve Mali Suçların Önlenmesi her zaman ön planda yer alıyor. TurkishBank Group olarak, bu konularda yüksek standartlarda sosyal sorumluluk programları yürütmekten gurur duyuyoruz. 120 yılı aşkın itibarımızı kullanarak doğru mesajlar vermek istiyoruz. Mesleki ödüller ile ESG ödülleri arasında galiba ikincisi biraz daha ağır basabiliyor. Bizim için Kıbrıs enginar kültürünü geliştirmek için kadınların bir araya gelerek kurdukları Mor Menekşe Derneği’nin Urla Enginar Festivali’ne katılmaları için sağladığımız destek sonucu verdikleri teşekkür plaketi de uluslararası bir ödül kadar kıymetli.

Keza Kıbrıs’taki orman yangınları sonrası kurduğumuz 30 bin fidanlık ormanın teşekkür plaketi de paha biçilmez ödüllerden. Yine kadınlara ve çocuklara yönelik yaptığımız kodlama eğitimlerin sonucunda başarılarını görmek bizim için önemli bir ödül.

Sosyal sorumlulukta grubumuzun toplum tarafından bir referans noktası olarak görülmesi bizim için en büyük ödülümüzdür. 1901 kuruluşunda finansal hizmetlerden mahrum bırakılan Kıbrıs Türklerine bankacılık hizmeti vermek misyonu ile kurulan banka bir sosyal sorumluluk projesinin ürünüdür, dolayısıyla sosyal sorumluluk özümüzde vardır.

En inovatif bankayız

Aslında biz ödülleri değil ödüle giden yolculuğu çok kıymetli buluyoruz. Bizim için asıl ödül koyduğumuz hedefler, yürüttüğümüz projelerin başarısı, etkisi, sağladığımız katkıdır. Örneğin kodlama eğitimi verdiğimiz gençlerin başarılarını görmek bizim için en büyük ödüldür. Bu bir emek, vizyon ve ekip işi… Önce doğru stratejiyi oluşturduk. Stratejimizin anahtarları “yeniye geçebilme, yeninin öncüsü olma, gelecekte değer kazanacak alanları görme, değiştirebilme gücü ve cesareti.”

Projelerimize bakıldığında TurkishBank günü kurtarmak için proje yapmıyor, hepsi bankayı yarınlara taşımak için değer yaratmak amacıyla yapılıyor. Her zaman bunu söylerim.

Bu stratejinin ardından inanç, sabır, iş ortakları ile işbirliği gelince ödül de arkasından geldi. 2021 yılında uluslararası platformda son derece saygın bir kurum olan INTERNATIONAL BANKER’dan “Best Innovation in Retail Banking” (En İnovatif Banka) ödülünü aldık.

Yeni dönem hedeflerimiz

T-GATE PROJESİ: Bizim T-Gate projemizin şimdiden birçok ödüle layık konuma geldiğini düşünüyoruz. Sektörde birçok ilke önderlik eden bu projenin yeri bizim için ayrı. T-Gate’in fintekler ve bankalar arasındaki işbirliğinin artmasına katkısını görmek büyük bir ödül.

KÜLTÜREL DEĞİŞİM ZAMANI: Bunun yanında yine çok önemle, dönüşen dünyanın gidiş yönünde, hızına dayanıklılık için ESG ve teknolojinin sağladığı dönüşüm ortamındaki kültürel değişimi nefessiz takip edebilmek… Hiçbir şekilde kitleselleşmeden, hantallaşmadan buna odaklanmaya devam etmek istiyoruz. Yine “iyi” işler yapmak… Pek çok kurumun yapamadığı işlere odaklanmak, bunları hayata geçirmek en büyük ödül olacak bize. Böyle çalışmaya devam edersek de ödül zaten gelecek, çünkü fark ediliyoruz…

YENİ PROJELERE HAZIRLIK: Hayata geçirmiş olduğumuz iş modellerimizin yanı sıra geliştirmekte olduğumuz yeni projelerimiz de bizi çok heyecanlandırıyor. Bizimle birlikte çalışan tüm ekibimiz dünya görüşümüz için çalışıyor. Değer değiştiriyoruz. Ödüller belki bankaya, gruba veriliyor gibi ama bu topyekün bir ödül. Her çalışanımıza, ortak dünya görüşümüze ve buna paralel çalışmamıza ödül verildi.

Bu ödül zaten doğru olduğundan emin olduğumuz yolun uluslararası sağlaması oldu bir anlamda. Burada ana amacımız ödül almak olmadığından biz herhangi bir adaylık başvurusu da yapmadık. Ödüle aday olduğumuzu duymak bile bize sürpriz oldu. Sonradan öğrendik ki projelerimizde ortak çalıştığımız dünyada sözü geçen önemli kurumlar bizi aday göstermişler. Bu da çok gurur verici oldu açıkçası. Aday olurken bile aslında ödülü almış hissettik kendimizi. Bu ödüle bizi taşıyan 3 ana inovatif konumuz (Açık Yatırım, T-Gate ve Mobil Cüzdan) ile ilgili yaklaşık 5 yıldır tüm ekibimizle büyük bir inanç ve sabır ile çalışıyoruz.

Bankacılıkta kalıpları yıkıyoruz

Bankacılık son derece kalıpları, standartları ve regülasyonları olan bir sektör. Bu kadar kalıpları olan bir sektörde geliştirdiğiniz bir ürün ya da hizmet ile değil de inovatif olmak ile ödül almak gerçekten heyecan verici.

İnovatif iş modellerimizin tümünde gerçekten kalıpları yıkıyoruz. İlkleri yapıyoruz, herkesten önce hareket ediyor ve sonuç alıyoruz, sonrasında da benzerlerinin oluşmaya çalışma çabası doğru işler yaptığımızı teyit ediyor.

Bilgiye dayalı olmak, veriyi geliştirmek, bir şeyleri erken görebilmek ve tabi ki bunları hayata geçirmek için cesaret… Yenilik değil, yeniliği toplam ele alış biçimimiz ödüllendirildi aslında.

“Ödülü hak edecek yeni projelerimiz var”

1) T-GATE: 2021 yılında Turkish Dijital Teknolojiler A.Ş ile TEKMER onayı olarak T-Gate ekosistemini kurduk. Bu iş modeli girişimci ve yatırımcıları bir araya getirerek finansal teknoloji şirketleri için globale açılan bir kapı misyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Fintekler için yerel ve küresel tüm iş ortakları ile beraber, üyelik esaslı hibrit bir “platform” olan T-Gate, aynı zamanda fintek KOBİ ve scale-upların “dünyaya entegrasyon” fırsatıdır. Grubumuzun en büyük önceliği, finansal teknoloji firmalarını ve yatırımcıları bir araya getiren bölgesel bir girişimcilik ekosistemi olan amiral gemisi dijital dönüşüm projesi T-Gate’i daha da geliştirmektir. Platform, İstanbul, Londra ve Lefkoşa’daki pazarlara ve yatırımcılara açılan önemli bir kapı görevi görecek ve uluslararası kalibredeki birçok paydaşı bir araya getirecek. T-Gate ölçeklendirmek ve küreselleşmek isteyen fintekler ve yatırımcılar için küratörlü bir finansman, eğitim, hızlandırma ve işbirliği karışımıyla elde edilen bir dönüşüm sağlayıcı olarak hareket eder.

2) AÇIK YATIRIM: 2019 Yılında hayata geçirdiğimiz AÇIK YATIRIM bankacılık ve yatırım dünyasında bir devrim niteliğinde. Grubumuzun İngiltere’deki bankası TURKISHBANK UK’den aldığı vizyon ile doğan AÇIK YATIRIM benzersiz bir “YATIRIM HİZMETİ”. Grubun yenilikçi ve inovatif vizyonun bir yansıması olarak Türkiye ve Kıbrıs’ta faaliyete geçirdiği bu iş modeli “seçkin” ve “nitelikli” yatırımcılara değer yaratmak odağında hizmet vermektedir. Bugüne kadar kulüp mantığında çalışarak kişiye özel hizmet verdiğimiz AÇIK YATIRIM bir süredir hazır olan ama pandemi nedeni ile devreye almadığımız fiziki alanını da devreye sokuyor. İstanbul Levent’te bulunan Genel Müdürlük binamızın giriş katını özel bir yatırımcı kulübüne çevrilmesi ile oluşan alan bir business lounge konseptini de barındırıyor.

3) MOBİL CÜZDAN: Her zaman TurkishBank’ın “İlklerin Bankası” olduğunu söylemekteyim. VodafonePay Mobil cüzdanımız Kuzey Kıbrıs’ın teknolojide öncü global telekomünikasyon şirketi Telsim ve ülkenin 120 yıllık köklü ve güçlü finans kuruluşu TürkBankası işbirliği ile gerçekleşen adadaki ilk örneği olmuştur. Telsim’in teknolojik tecrübelerini, TürkBankası’nın bankacılık tecrübeleri ile birleştirdik.

4) ESG: Dünyanın verimlilik odaklı bir üretim ve hizmet ekonomisine doğru dönüştüğü günümüzde grup olarak ESG faaliyetlerinde düşünce lideri olmak, hem kendimize, hem de KOBİ’lere değer yaratmayı hedefliyoruz. İlk pilot projeyi de Kıbrıs’taki bankamızla yapmaya karar verdik. Hedefimiz bu faaliyetleri doğrudan ortak kuracağımız milli bir şirket ile Türkiye’de tüm KOBİ’lere bu imkanı vermektir.

 

Fast Company, Business Awards Dergisi – 10.08.2022

2022-09-02T14:22:45+03:00Basin Odası|